niedziela, 18 marca 2018

zużycie

Noszę się z zamiarem budowy władnego domu, ma być energooszczędny, lecz niekoniecznie pasywny. Projekt który wybrałem (dom na planie prostokąta z dwuspadowym dachem i poddaszem użytkowym) przewiduje zużycie energii na poziomie 18kWh na m2 rocznie. Zastanawiam się czy nie warto zrezygnować z CO na rzecz grzejników elektrycznych w każdym pomieszczeniu, CWU również byłaby ogrzewana prądem (przepływowe ogrzewacze).
Zaoszczędziłbym na kotle, instalacji, rurach itp., a przecież przy tak małym zapotrzebowaniu to wyższe koszty ogrzewania prądem nie byłyby tak dotkliwe.
Zakładając że dom ma 150m2 * 18kWh *0,6zł wychodzi 1620zł za koszty ogrzewania rocznie. Dobrze liczę? Jeśli tak, to oszczędzone pieniądze mogę przeznaczyć na jeszcze lepszą izolację i płacić jeszcze mniej.Pewnie ktoś musi sprawdzać,tylko dlaczego akurat banki które się na tym nie znają i gdzie jest sprawiedliwość społeczna i dopłaty dla ludzi którzy budują bez kredytu,bo np nie mają zdolności kredytowej.
Wszystkich budujących za gotówkę traktuje się jak bogaczy?
Najlepiej było przekazać te pieniądze gminom,zostałyby rozdzielone praktycznie w całości.
A tak to do inwestora jak zwykle trafi ok 30% dopłaty.
Nie chce mi się wierzyć, że to takie proste, więc bardzo proszę o weryfikację moich założeń i ewentualne sprowadzenie mnie na ziemię.Przede wszystkim - wszystko można wykonać samemu .
Druga sprawa to jakość. Można wentylację i chłodzenie kupić (komplet z kanałami ) kupić po 6000-7000zł jak i po 10 000zł będzie jak przy kolektorach-ludzie będę zmuszeni brać kredyty,chociaż realnie nie mają takiej potrzeby..
Czyli te pieniądze które mogły iść na dopłatę gotówkową zeżre bank/odsetki,doradcy kredytowi i weryfikacja.
Papierologia i ilość potrzebnych do tego osób dużo większa niż przy dopłatach lokalnych(tu odsetki chociaż zostają w kieszeni inwestora).
Niestety tak to już jest,że w czasach kryzysu najpierw ratuje się banki.
Do "biednego" ta dopłata nie trafi,bo "biedny" zdolności kredytowej nie ma.I dalej będzie palił w swoim piecu na kalosz....
Pompa ciepła do cwu - to kwestia od 2500 do 7000zł w zależności od pojemności i jakości
Ogrzewanie w podłodze z automatyką to 6000-9000zł na 150m2 - zależy od tego co leży na podłodze.
Czyli najtaniej chłodzenie i ogrzewanie powietrza, ogrzewanie podłogi, wentylacja z odzyskiem ciepłą i ogrzewanie ciepłej wody 20.500zł brytto 23% najdrożej 35000zł . na dom około 150m2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz